this post was submitted on 12 Feb 2024
62 points (76.3% liked)

Cook At Home

90 readers
1 users here now

Internet nerds teaching fellow nerds how to cook at home, and make higher-quality food than garbage in a wrapper or a box they're currently wasting money on. In our age of hyperinflation, shrinkflation, and general economic collapse, knowing how to cook at home is more vital than ever.

Share recipes, cooking guides, shopping and savings tips, and let's help our fellow nerds save some mother-freaking money. Feel free to vent about skyrocketing food prices here too. Share evidence of hyperinflation, shrinkflation, etc. when you come across it.

RULES:

founded 1 year ago
MODERATORS
 
top 50 comments
sorted by: hot top controversial new old
[–] HelixDab2@lemm.ee 56 points 1 year ago (5 children)

Hey, @pinkdrunkenelephants@lemmy.cafe , this is not a great way of showing this, because there's no real comparison between the different things listed. For instance, an average egg is about 6g of protein, which means that it's $.035/g. A single 5oz can of tuna will have about 22g of protein, which works out to about $.045/g. One pound of uncooked, boneless, skinless chicken breast will have about 105g of protein, which is around $.048/g. And so on, and so forth.

I also dispute your pricing models. In my area, boneless, skinless chicken breast is typically around $3/#, which brings it down to $.029/g. Ground beef is both more and less expensive, depending on fat content; 80/20 (20% fat) runs around $5.20/#, while 94/4 runs $8.50/# (...and doesn't taste very good by itself, unless you prefer your hamburders dryer than Ben Shapiro's wife). That ultra-lean ground beef has 96g/#, which brings it to $.089/g, while the delicious 80/20 only has 40g/#, bringing the price up to a steep $.13/g, almost 5x more expensive per gram than B/S chicken breasts.

If you don't care about taste, TVP can be had in bulk for cheap, and unflavored whey protein can also be bought in bulk.

[–] PrimeErective@startrek.website 8 points 1 year ago (1 children)

Not sure I've ever seen the pound sign (lovingly called the "hash tag" by today's youth) actually used to denote the unit of measure. I like the cut of your jib

[–] AngryCommieKender@lemmy.world 3 points 1 year ago (2 children)

The original name of that character is Octothorpe

A third obscure name for something to add to my vocabulary! Bless you

load more comments (1 replies)
[–] Anamnesis@lemmy.world 2 points 1 year ago (1 children)

This reply is bean erasure

load more comments (1 replies)
load more comments (3 replies)
[–] Nacktmull@lemmy.world 16 points 1 year ago

You could have used the same unit for everything, just saying.

[–] GBU_28@lemm.ee 16 points 1 year ago

Need to normalize by protein content/$

[–] llamapocalypse@lemmy.world 13 points 1 year ago (2 children)

I know pricing is regional but where I am I can often get whole chickens for < $2/pound, and dry beans are going to be better on everything except arguably time (and that only if you don't plan ahead).

[–] eek2121@lemmy.world 1 points 1 year ago

For me, nearly all the prices for those items are cheaper. Eggs, for example, cost $1.25/dozen here.

[–] Chriszz@lemmy.world 11 points 1 year ago (1 children)
[–] troyunrau@lemmy.ca 4 points 1 year ago (1 children)
[–] GiantRobotTRex@lemmy.sdf.org 5 points 1 year ago (2 children)
[–] Unforeseen@sh.itjust.works 2 points 1 year ago (1 children)
[–] Damionsipher@lemmy.world 3 points 1 year ago

The more you toot

load more comments (1 replies)
[–] BedbugCutlefish@lemmy.world 10 points 1 year ago (1 children)

If you're looking for cheap, dried beans are about 1/2-1/3 the price per serving over canned.

They are more work, needing either a long boil, overnight soak in water, or a pressure cooker. But the cost saving is enough for me to buy mostly dried beans.

[–] pinkdrunkenelephants@lemmy.cafe 3 points 1 year ago* (last edited 1 year ago) (1 children)

Yeah, I really really need to get a pressure cooker. 🤦

I've tried the overnight soaking method before and it didn't work out at all. Maybe a pressure cooker with baking soda will.

[–] LinkOpensChest_wav@lemmy.blahaj.zone 3 points 1 year ago (1 children)

My husband is great at cooking beans, and I've learned from him that if you follow the instructions on the package, the beans will always end up being undercooked.

If you don't have a pressure cooker, then you just need to boil them for hours to get them tender. He doesn't even soak them -- just boils them for hours and hours.

[–] grue@lemmy.world 6 points 1 year ago (3 children)

He doesn’t even soak them – just boils them for hours and hours.

If the goal is to save money, at some point you'd need to start worrying about the energy cost of the cooking method.

[–] baldingpudenda@lemmy.world 3 points 1 year ago

Cook batches for use throughout the week or do what I do and and any leftover beans get refried and used as a side, burritos, bolillo. I literally just put some cheddar cheese and hot sauce and eat it with a spoon. Your digestive system will thank you and you won't have to blow out you colon.

That's why you cook a huge pot and then freeze some. It definitely ends up being cheaper than those tiny cans.

[–] numberfour002@lemmy.world 7 points 1 year ago (1 children)

Based on what I've read and advice I've been given, skip the tuna. It should only be consumed in very limited amounts (if at all) due to the mercury levels.

load more comments (1 replies)
[–] TropicalDingdong@lemmy.world 6 points 1 year ago (3 children)

Pound of ground beef for $6?

What year is it?

[–] grue@lemmy.world 3 points 1 year ago (1 children)

2030 apparently, because here in 2024 ground beef in my area is $4.

[–] TropicalDingdong@lemmy.world 2 points 1 year ago

I haven't seen that price for ground beef since like 2017.

[–] pinkdrunkenelephants@lemmy.cafe 2 points 1 year ago* (last edited 1 year ago) (1 children)

The cheap shit still goes for that price at stores like Aldi or Walmart sometimes. I've seen it happen.

[–] bhmnscmm@lemmy.world 2 points 1 year ago

In the Midwest it's lately been $3-3.50/lb in regular grocery stores.

[–] paultimate14@lemmy.world 1 points 1 year ago

Depends on the fat content

[–] mvirts@lemmy.world 6 points 1 year ago

Idk exactly how the price breaks down, but if you can have a chicken or two that's laying it feels like you have infinite free eggs.

[–] ThatWeirdGuy1001@lemmy.world 5 points 1 year ago (1 children)

I'm ngl I didn't check the name of the community and was expecting a cum joke

load more comments (1 replies)
[–] brlemworld@lemmy.world 4 points 1 year ago

Where the fuck are you getting eggs for $2.50. $5 here in Missouri.

[–] themeatbridge@lemmy.world 4 points 1 year ago

Are these quantities representing roughly equivalent amounts of proteins/calories?

[–] acchariya@lemmy.world 4 points 1 year ago

Adjust these prices up by 30% for south Florida, except the beans. I can cook 5lbs of black beans for like $10 total.

[–] mayo@lemmy.world 4 points 1 year ago (3 children)

Lot of sad protein in here. Crap list op, sorry

load more comments (3 replies)
[–] brlemworld@lemmy.world 3 points 1 year ago (1 children)

Why is soybean so expensive and beef so cheap. Beef should be much more expensive.

[–] tinkeringidiot@lemmy.world 3 points 1 year ago (1 children)

Greek yogurt is about a third that price if you just make it yourself.

[–] Noodle07@lemmy.world 6 points 1 year ago

It's not Greek yogurt unless it comes from the yogurt region in Greece, otherwise it's just filtered milk solids

[–] Fridgeratr@lemmy.world 3 points 1 year ago (1 children)

I love edamame, I could eat it all day!!

load more comments (1 replies)
load more comments
view more: next ›